Як захистити покрівлю від полою?

Як захистити покрівлю від полою?

Більшість людей не до кінця усвідомлюють, як багато проблем може створити для приватного будинку звичайна зимова полій на покрівлі. Дізнайтеся про способи захисту криши вашого будинку від обмерзання.

 

Полій, що утворюється на покрівлі взимку – звичний факт суворої реальності наших засніжених регіонів. Багатьом вона здається чимось незмінним, з чим неминуче доводиться миритися. Тим не менш, цю проблему може бути істотно зменшено або навіть повністю усунуто належною ізоляцією і правильно організованою вентиляцією піддахового простору. Розглянемо способи вирішення цієї задачі.

Що важливо знати про кригу на покрівлі?

Можливо, з минулих холодів від звисаючих з ваших карнизів і водостоків бурульок залишилися лише неясні спогади. Але прийде нова зима, і з нею знову найгірший ворог вашого даху – полій. Вона утворюється після сильних снігопадів, коли тепле повітря горищного приміщення нагріває покрівлю, змушуючи сніг танути. Талий сніг біжить униз по даху, замерзаючи внизу, на більш холодних її краях, утворюючи великі цільні шматки льоду по краях покрівлі. У холодні дні вони не становлять великої загрози, хіба що під вагою бурульок може зірвати водостік. Але під час відлиги лід стає куди більш серйозною проблемою: талий сніг, який стікає з даху, частково затікає під полій, звідки йому немає іншого виходу, крім як поступово просочуватися крізь дрібні отвори в черепиці. Інший раз вода може забратися вгору під черепицю на 1,5-3 метри, що загрожує намоканням не тільки стін, але і найбільшим кошмаром будь-якого господаря: намоканням стелі.

Руйнування, викликані цією водою воістину жахливі: іржаві плями на гіпсокартоні, обдерта фарба, зіпсовані шпалери, дверні укоси, які набрали вологу, гниття практично всього будинку, псування меблів, і це далеко не повний список. Звичайно, ви можете застрахуватися від таких випадків, але жодна компанія не зможе відшкодувати вам витрачені зусилля й час на ремонт. Це вже не кажучи про те, що важка крига, яка сходить навесні, дряпає поверхню даху, здираючи захисні покриття сучасної покрівлі і скорочуючи терміни її служби.

Як запобігти появі льоду?

Причини утворення полою на покрівлі
Причини утворення полою на покрівлі

Перемагати полій на даху потрібно ще до настання зими. Нижче ми розглянемо кращі способи підготовки покрівлі для запобігання утворення льоду, з яких ви можете вибрати той, який підходить найкращим чином у вашому конкретному випадку.

Головне, що слід засвоїти: для захисту покрівлі від обмерзання потрібно підтримувати температуру покрівлі, а, отже, і горищного приміщення (або підпокрівельного простору), низькою. Тоді дах буде покриватися лише сніговою ковдрою, а крижана кірка утворюватися не буде. Отже, ось що ви можете зробити в цьому напрямку.

 

 

 

1. Усуньте місця виходу гарячого повітря з горища на дах

Середньостатистичний будинок втрачає до третини тепла через стелю мансарди. Велика частина цієї втрати тепла припадає на маленьки зазори у конику, на стиках гіпсокартонових плит, зазори навколо водопровідних труб, димової труби, люків виходу на дах, і тому подібного. Ізолювати всі ці протікання буває дуже непросто. Складніше буває підібратися до витоків під нижніми кутами даху. Виявити місця самого рясного виходу гарячого повітря найпростіше взимку: один погляд на зимовий дах покаже, де саме сніг тане активніше всього. Але і уважний огляд зсередини також є ефективним засобом діагностики в даному випадку. Щоб закрити витоки (для цього підійде звичайна будівельна піна) доведеться не тільки лізти на горище, але і знімати пароізоляцію. Однак зусилля варті того: як бонус ви отримаєте неабияку економію на опаленні вашого приватного будинку в зимовий час.

 

2. Приведіть в норму товщину теплоізоляції

Поки ви все ще на горищі, зняли пароізоляційну плівку і латаєте щілини, не забудьте перевірити, чи достатньої товщини зазначений вами утеплювач. Сучасні будівельні норми вимагають 30-35 см теплоізолятора (при використанні скловолокна або целюлозних утеплювачів. Якщо товщина вашого ізолятора менше 20 см, то вам краще буде додати трохи утеплювача, і цілком можливо, що вже одне тільки це дозволить вам розпрощатися з проблемою заледенілого даху.

Також варто звернути увагу на якість укладання теплоізолятора: він повинен щільно прилягати до крокв і балок. В цьому відношенні скловолокно і мінеральна вата показують себе краще інших матеріалів, вони добре приймають форму слоту, в який їх укладають, зводячи до мінімуму можливість утворення щілин. Для такої роботи краще найняти професіонала. Навряд чи вам вдасться серйозно заощадити, проводячи таку роботу самостійно, а якісно утеплений фахівцем дах позбавить вас від багатьох проблем, у тому числі і від криги.

3. Встановіть вентиляцію даху і отворів під карнизом

Вентиляція під покрівельним покриттям проводить забір холодного повітря з вулиці, одночасно викидаючи тепле повітря з під дахового простору. Вхідні отвори розташовуються, як правило, під карнизними звісами даху, а витяжні – вгорі, вздовж гребеня. Так забезпечується охолодження поверхні покрівлі. Хоча на перший погляд все виглядає досить просто, розрахувати, отвори якого саме розміру вам потрібні, може бути досить непростим завданням.

Як правило, ефективна вентиляція горища забезпечується саме правильним розрахунком. Він проводиться виходячи з об’єму повітря під дахового простору та довжини схилів. Так, якщо довжина крокв становить, скажімо, 20 м, площа зазорів береться з розрахунку 400см2/м, а якщо менше 10 м – 200см2/м. Не забувайте також, що загальна площа припливних отворів повинна перевищувати таку ж випускних. Знову ж таки: якщо ви не впевнені у своїх здібностях грамотно зробити такий розрахунок, розумніше буде звернутися до людини з досвідом.

4. Облаштуйте безпечний вихід на дах

Спосіб не для ледачих: кожен раз, коли черговий рясний снігопад вкриє ваш дах товстим шаром снігу, просто візьміть зручний інструмент, забирайтеся на дах, і зчищайте його. Для цього на вашому даху повинні бути встановлені поріжки і поручні, щоб ви з нього не зірвалися. Не нехтуйте страховкою з мотузки: немає нічого мужнього в тому, щоб попасти в лікарню зі складними переломами через дріб’язкової господарської роботи.

Якщо мова йде про чищення невисокого одноповерхового будинку, то тут все набагато простіше. Купіть спеціальні граблі для снігу, і цим інструментом з довгою ручкою ви легко зчистите весь сніг, просто стоячи на землі.

grably dlya uborki snega na krovle

5. Встановіть електричний підігрів

Нижній край даху обладнуються тепловими кабелями, які не залишають крижаним кіркам жодних шансів. Сніг, що перетворюється в талу воду нагорі даху, гарантовано залишається в цьому агрегатному стані. Однак, без комплексного підходу лише один електричний підігрів не зможе повністю вирішити проблему утворення полою, хоча суттєво і допоможе в її вирішенні.

Звичайно, установка кабелів вимагає часу, енергії, грошей. Ці кабелі також вплинуть і на вашу плату за електроенергію. Крім того, доведеться подбати також і про стоки, можливо доведеться обігрівати також і даховий водостік, забезпечуючи талому снігу теплу доріжку по всьому маршруту його проходження в каналізаційний стік.

 

Що ще слід врахувати?

Деякі типи дахів важко вентилювати. Так, односхилі дахи без горища, мансардні з вікнами на покрівлі, дахи зі слуховими вікнами, дахи з низьким кутом нахилу. Тут знадобляться трохи більш хитрі стратегії.

Ізоляція на даху іноді може блокувати отвори припливу повітря. Найчастіше це трапляється з ізоляцією напилюваного типу. Не забудьте перевірити, чи вільні жолобки для входу повітря під звісами, провівши там якою-небудь довгою планкою. Але для більш якісного захисту цих отворів зазвичай використовують спеціальні невеликі перегородки. Переконайтеся, що відгородили впускні отвори перед установкою додаткової ізоляції.

Буває досить складно оцінити вентиляцію покрівлі, яка була покрита поверх старої, що прийшла в непридатність даху. Дуже важко зрозуміти, де там засіла прикра прогалина, і настільки ж важко її ліквідувати. На жаль, інших варіантів, крім як знімати листи зі скатів для огляду, тут не придумаєш.

Що робити, якщо ви зіткнулися з льодом вже зараз?

Можливо, ви вже маєте проблему з льодом. Таке трапляється навіть з добре захищеними дахами під час особливо рясних снігопадів і суворих зим. До того ж, деякі ділянки даху буває просто неможливо постійно тримати в холоді. Буває, утворюється полій таких розмірів, що починає становити загрозу повноцінного зриву даху. Самостійне дроблення льоду сокирою або подібним інструментом часто призводить до серйозного пошкодження покриття покрівлі. Набагато більш мудрим рішенням буде викликати майстра, який спеціалізується на подібних проблеми. Він очистить ваш дах від небезпечної криги за допомогою гарячої води з шланга, що подається під високим тиском.

Автор: Андрій Марченко